Пріоритети повоєнної України

15 December 2022
 Пріоритети повоєнної України

Вже скоро рік, як російські війська вторглися в Україну і ведуть криваву війну на її території

З кожним днем світ все більше переконується у тому, що Україна не тільки здатна вистояти, але й відновити контроль над окупованими росією українськими землями. Тому обговорення відбудови України після війни набирають обертів не тільки на внутрішньому рівні, але й на міжнародному.

В урядових та експертних колах на Заході розмови йдуть переважно про джерела фінансування. Та разом з тим, принциповими мають бути питання про зміст та мету післявоєнного відновлення України. Перш за все, драйвером таких процесів повинен бути Київ, бо в даних обставинах все не має зводитися лише до дискусій про масштабну реконструкцію зруйнованого або повернення української економіки у довоєнний стан. Повинно йтися про такого рівня реконструкцію, яка б перетворила Україну на потужну економічну державу, котра у перспективі мала б достатньо власних ресурсів і можливостей для гарантування своїх безпекових потреб.

Подібні питання зовсім не є риторичними, особливо ті, що стосуються безпеки держави. Ми вже мали час переконатися у цьому. Тобто люди, наділені високою владою, мають формулювати й доносити до партнерів думку про те, що процес реконструкції України не повинен обмежуватися відбудовою зруйнованої критичної інфраструктури, житлового фонду за донорські кошти чи тим більше кошти кредиторів. Бо наразі саме так виглядає бачення європейських чиновників допомоги Україні у її відновленні. Видається, що у розмовах партнерів навколо повоєнної підтримки Києва теми про розвиток виробництва або бізнесу поки не належать до пріоритетів. Головне, щоб такі теми вважалися пріоритетними для Києва, котрий був би здатним тримати їх в активі, вчасно й аргументовано просувати для отримання адекватної підтримки від глобального партнерства.

Віце-президент ТД «Меркосур-Україна», Євген Близнюк